Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi içeriğimizden herkese merhabalar.Bu içeriğimizde Kapadokya’da yer alan Zelve Vadisini ve , vadi içerisinde ki Zelve Açık Hava Müzesi’ni tanıtacağız.

İçeriğimizde Zelve Vadisi Nerede? Giriş Ücreti Ne Kadar?Hikayesi Nedir? Nasıl gidilir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Zelve Vadisi haricinde gezmek isterseniz Kapadokya Gezilecek Yerler içeriğimize veya Kapadokya ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak içinde Kapadokya Gezi Rehberi içeriğimize göz atabilirsiniz.


Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi Hakkında

Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi 8

Zelve Vadisi diğer bilinen adıyla Zelve Açık Hava Müzesi Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeridir.Vadi bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bölgede Hristiyanlık ilk olarak burada yayılmaya başladığı bilinmektedir.

Vadide birçok manastır, kilise ve yerleşim yeri bulunmakta. Hristiyanlık döneminin ardından Zelve Vadisi 1950li yıllara kadar köy olarak kullanılmış.İnsanlar bir süre kaya evler içerisinde yaşamış ancak sonrasında vadiye 2 kilometre mesafede yer alan Zelve Köyü’ne taşınmıştır. Güvercinlik vadisi gibi , muhteşem görüntülere ev sahipliği yapan bu ilginç vadi, özellikle kaya evleri ile ciddi anlamda dikkat çekmektedir.

Vadiye adımınızı attığınız anda ortamın büyüsüne kapılacak ve uzun zaman önce bu kaya evlerin içerisinde yaşayan insanları hayal ederek tarihin tüm görüntüsünü ve kokusunu içinize çekebileceksiniz. Zelve Vadisi’nde yer alan tüneller bakıldığında son derece ilgi çekici ancak zamanla meydana gelen yıkılmalar sonucunda vadinin birçok bölümü ziyarete kapanmış olduğunuda hatırlatalım.

Bunlarabölgede gezip görebileceğiniz birçok alan mevcut. Vadiye ilk girdiğiniz anda bile sizi içine çeken büyüleyici atmosferin bile size yeteceğine emin olabilirsiniz.


Zelve Vadisi Vadisi Nerede Nasıl Gidilir?

Zelve Vadisi ve Zelve Acik Hava Muzesi 3
Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi 9

Vadi Avanos ilçesinin yaklaşık olarak 5 kilometre güneyinde yer almakta olup Paşabağları’na da 1 kilometre uzaklıktadır.

Son derece geniş bir alana yayılmış Zelve Açık Hava Müzesi, Zelve Vadisi’nin içinde yer almaktadır. 50-60 yıl öncesinde bölgede yer alan oyma kaya yapılarda yaşamlarını sürdüren halk şimdilerde müze girişinde gözleme ya da hediyelik eşya gibi şeyler satan dükkanları var.

Özel aracınızla buraya gidecekseniz, müzenin girişinde aracınızı park edebileceğiniz ücretli bir otopark var. Ayrıca müzeye giriş yapmadan önce burada yer alan çeşmeden su içmeniz ya da yanınıza su içmenizi öneririz.


Zelve Vadisi Giriş Ücreti

Zelve Vadisi ve Zelve Acik Hava Muzesi 4
Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi 10

Zelve Vadisi Giriş Ücreti 2023 yılı için 65 TL’dir.Vadi içerisini süre kısıtlaması olmadan rahatça gezebilirsiniz.


Zelve Vadisinde Ne Yenilir?

Zelve Vadisi ve Zelve Acik Hava Muzesi 5
Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi 11

Zelve Vadisi çevresinde ve yol boyu geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar bulunmakta.Tandır ve çömlek kebabı bunlardan birisidir. Bunun için pek çok seçenek mevcut. Dilerseniz dağın oyulmasıyla kurulan, taş masalardan oluşan mekânlarda hem yemek yiyebilirsiniz ya da Göreme çıkışında bulunan dinlenme tesislerini ziyaret edebilirsiniz.


Zelve Vadisi Vadisi Açılış-Kapanış Saatleri

Zelve Vadisi ve Zelve Acik Hava Muzesi 6
Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi 12

Vadiyi istediğiniz saatlerde ziyaret edebilirsiniz.istediğiniz saatlerde ziyaret edebilirsiniz.Fakat güneş batımına yakın bir yürüyüşe çıkmanız çokda uygun olmaz çünkü manzara seyretmek biraz zor olabiliyor.

Zelve Vadisi Adres ve Diğer Detaylar

Zelve Vadisi ve Zelve Acik Hava Muzesi 2
Zelve Vadisi ve Zelve Açık Hava Müzesi 13

Adres:Aydınlı Mahallesi, Yavuz Sk. No:1 D:No:1, 50180 Aktepe/Avanos/Nevşehir >> Google Haritalarda Aç
Giriş Ücreti:65 TL
Otopark:Ücretsiz otopark alanları bulunmakta
Bulunduğu Lokasyon: Avanos/Kapadokya
Statüsü:Turistik ve Tarihi Yer
Ne Kadar Sürede Gezilir: En az 1-2 saat ayırmanız gerekmekte.

Zelve Vadisi (Nasıl Gidilir? Nerede? Kiliseleri) içeriğimizin sonuna geldik.Umarım faydalı bilgiler vermişizdir.Şimdiden çok güzel bir yürüyüş diliyoruz.


Bunları da Sevebilirsiniz;

rounded in photoretrica 1 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir