Yıldıran “İyi sürücüye indirim, riskli sürücüye zam”

Sigorta Yelpazesi Keşan Şubesi Müdürü Hasan Yıldıran yaptığı açıklamada; trafik sigortasında yeni düzenlemenin ocak ya da şubat ayı itibariyle yürürlüğe girmesinin planlandığını kaydetti. “Trafik sigortasında sistem değişti” Trafik sigortasında yapılan yeni düzenleme..

Sigorta Yelpazesi Keşan Şubesi Müdürü Hasan Yıldıran yaptığı açıklamada; trafik sigortasında yeni düzenlemenin ocak ya da şubat ayı itibariyle yürürlüğe girmesinin planlandığını kaydetti.

“Trafik sigortasında sistem değişti”

Trafik sigortasında yapılan yeni düzenleme hakkında bilgilendirmede bulunan Yıldıran, düzenlemenin ocak ya da şubat ayında yürürlüğe girmesi planlandığını belirterek, “İyi sürücüye indirim, riskli sürücüye zam. Trafik sigortasında sistem değişti. Fiyat kademelerine iki basamak daha eklendi. Çok riskli sürücülere %200 zam yapılacak. Çok iyi sürücüler ise, %50 indirim alacak. 7. basamakta bulunan ve 5 yıl kaza yapmayanları ödüllendirmek adına çok iyi sürücü diyerek 8’inci basamak yapısını sisteme dahil edilecek. Aynı şekilde çok riskli basamak olarak adlandırdığımız ve kamuoyunda ‘trafik canavarı’ olarak, bilinen sürücüler içinde 0’ıncı basamağı oluşturulacak. Poliçe yenilemede 8’inci basamaktaki sürücüler için %50 oranında prim indirimi, 0’ıncı basamaktaki sürücülerin primlerine ise, %200 sürprim uygulanacak.” dedi.

“Yeni sistem…”

Hasan Yıldıran, yeni sistemin satırbaşlarını ise, şöyle sıraladı: “İsteğe bağlı olarak sürücü bilgilerinin poliçeye dahil edilmesi, iyi sürücülerin daha iyi fiyata kavuşabilmeleri, hasar adetlerinin azalması, riskli sürücülerin rehabilitasyonu, ticari araç sahiplerinin hasarsız filo yönetimi, trafik sigortası sicil belgesi, kusur işletende kalıyor, eksik kalan prim yenilemede yüklenerek alınır (aynı basamak % 50 sürprim).”

“Riskli sürücü kategorisi

için ağır sayılacak ihlaller…”

Düzenleme ile riskli sürücü kategorisi için ağır sayılacak ihlaller hakkında da, konuşan Yıldıran sözlerini şöyle tamamladı: “Kırmızı ışık ihlali, emniyet şeridi ihlali, ters yön ihlali, ‘Taşıt Giremez’ uyarı levhalarına aykırı davranma, ticari araçlarda belirlenen taşıt kullanım süresinin üzerinde araç kullanma, motosiklet sürücüsünün kusurlu olduğu kazalarda motosikletteki yolcunun kask kullanmaması, takograf kullanımı zorunlu araçlarda hız sınırı ihlali, araç trafiğinin gidiş dönüş şeklinde bölünmüş olduğu yollarda sürekli çizgi ile ayrılan şeridi ihlal ederek hatalı sollama, muayenede ağır kusur tespitine rağmen trafiğe çıkılması sırasında gerçekleşen kazalarda, kazaya araçtaki bakımsızlığın ve/veya ağır kusurun sebebiyet vermesi.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir