Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları (Mobil,PC)

Açık dünya oyunları yeni nesil oyun sektörünün en önemli kategorilerinden birini oluşturuyor. Özellikle Grand Theft Auto serisi oyunlarla tanıştığımız bu yapı ile birlikte oyuncular tamamen özgür bir şekilde hareket edebiliyorlar ve hikâyenin içerisine tam anlamıyla girmeyi başarıyorlar.

Fakat birçok oyuncu halen açık dünya yapısını ve bu tarzda üretilen oyunları tam anlamıyla bilmiyor. Bizler de bu bilgi eksikliğini gidermek amacıyla içeriğimizde tüm zamanların en iyi açık dünya oyunlarını detaylarıyla birlikte inceleyeceğiz. Listemizde ilk 5’de yer alan oyunlar hakkında detaylar paylaşacağız.

Açık Dünya Oyunu Nedir? 🌐

Açık dünya, temel olarak oyuncunun serbest dolaşım hakkına sahip olduğu, sanal bir dünyayı barındıran oyunların nitelendirildiği türe verilen isimdir. Açık dünyasına sahip olan bir oyun içerisinde haritanın vadettiği kadar gezebilir, istediğiniz şekilde gelişim sağlayabilir ve hikâyeden bağımsız şekilde hareket edebilirsiniz. Bu yüzden açık dünya yapısına sahip oyunlar günümüz oyunları arasında en çok tercih edilenler arasında yer almaktadırlar.

Ayrıca her açık dünya oyununun farklı bir tema üzerine kurulduğunu unutmamak gerekiyor. Örneğin Grand Theft Auto oyunları açık dünyanın yanında suç ve yaşam gibi konuları ele alırken Forza Horizon serisi açık dünyanın yanında yarış ve keşif temalarını ele alıyor. Dolayısıyla ilk olarak hangi alanlara karşı ilginiz olduğunu belirlemeli daha sonrasında bu alanda geliştirilmiş olan açık dünya oyunlarını incelemelisiniz.

Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022
Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022

En İyi Açık Dünya Oyunları 🌍

En iyi açık dünya oyunları içerisinde yalnızca geniş bir dünya barındırmakla kalmaz, oyunculara iyi bir hikâye, gelişmiş dinamikler ve gerçekçilik sunarlar. Grand Theft Auto, Watch Dogs, Fallout gibi oyunlar açık dünya oyunlarına verilebilecek en iyi örneklerdendir. Fakat dünya genelindeki oyuncu topluluklarının çeşitli nedenlerle seçtiği en iyi açık dünya oyunları listesi de bulunmaktadır. Buna göre aşağıdaki başlıklarımızı inceleyerek belirtilen oyunları öğrenebilirsiniz.

5) Red Dead Redemption 2 🐎

Rockstar Games tarafından Red Dead Redemption oyununun devamı niteliğinde piyasaya sürülen ve GTA5 oyunundan sonra çıkan Red Dead Redemption 2, kısa süre içerisinde topluluklar tarafından büyük beğeni almayı başardı. 1800’li yılların Amerika Birleşik Devletleri’nde Arthur isimli karaktere hayat veriyor ve çeteler ile mücadeleye girişiyoruz. Hem hikâye yapısı hem grafiksel üstünlük hem de açık dünya açısından tam not almayı başaran oyunumuz, tüm zamanların da en iyi oyunları arasında bulunuyor.

Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022
Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022 – Red Dead Redemption 2

4) Elden Ring 💍

2022 yılının başlarında piyasaya sürülen ve kısa süre içerisinde büyük oyuncu kitlelerinin beğenisini toplamayı başaran Elden Ring, en büyük açık dünyaya sahip oyunlardan biridir. Bunun yanında RPG yapısı, mitolojik hikayesi ve mücadeleci sistemi sayesinde fantastik oyun severlerin vazgeçilmezi olmayı başarmış durumdadır. Dolayısıyla sizler de açık dünya ve Souls-like olarak nitelendirilen oyunlara karşı bir ilgiye sahipseniz, bu alanın en iyisi olarak görülen Elden Ring oyununu mutlaka Steam üzerinden indirerek oynamalısınız.

Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022
Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022 – Elden Ring

3) Witcher 3 🐺

Geçtiğimiz yılların efsane oyunlarından biri olan, sayesinde Netflix’te bile dizisi çıkan Witcher 3, Polonya merkezli CD Project Red firmasının en iyi oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Witcher kitap serisinden uyarlanarak üçüncü oyun olarak piyasaya sürülen Witcher 3, tüm zamanların en iyi açık dünya yapısına sahip oyunu olarak görülüyor. Bunun yanında inanılmaz hikayesi ve geliştirilmiş dinamikleri ile birlikte 100 saate varan bir oyun deneyimini bizlere sunuyor.

Oyunlarla ilgili önemli bilgileri edinmek ve sistem gereksinimlerini öğrenmek isterseniz Oyun Haberleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ünlü Witcher Geralt of Rivia karakterini canlandırdığımız bu oyunda manevi kızımız Ciri ve sevgilimiz büyücü Yeniffer’ı bulmaya çalışıyoruz. Bu süreçte çeşitli şehirleri geziyor, canavarlarla ve insanlarla mücadele ediyoruz. Ayrıca ek iki DLC paketi ile birlikte haritayı daha genişletebilir ve yeni hikayelere yelken açabilirsiniz. Kısacası en iyi açık dünya oyunları listesinde her açısıyla Witcher 3 oyununun mutlaka bulunması gerekiyor.

Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022
Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022 – Witcher 3

2) Minecraft 🟩

Halen dünyanın en çok satan oyunu olarak bilinen ve basit bir yapıya sahip olmasına rağmen oyuncuların vazgeçilmezi haline gelen Minecraft, sonu olmayan bir dünyayı ayaklarımızın altına seriyor. Tamamen otomatik bir şekilde oluşturulan dünyalarda hayatta kalmaya çalışabilir ve yeni keşifler gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca çeşitli eklentiler yardımıyla oyun deneyiminizi zenginleştirebilir veya arkadaşlarınızla beraber oynayabilirsiniz. Kısacası, açık dünya ve hayatta kalma dendiğinde Minecraft akla gelen ilk oyun olmaktadır.

Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022
Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022 – Minecraft

1) Grand Theft Auto 5 🚗

En iyi açık dünya oyunları listesinin birincisi tahmin edebileceğiniz üzere en son çıkış yapmış GTA oyunu olan Grand Theft Auto 5’dir. 2013 yılında çıkış yapmasına rağmen online sunucuları sayesinde halen milyonlarca kişi tarafından oynanan GTA 5, açık dünya kavramının en net cevabını bizlere sunuyor. Hikâye alanında da oldukça başarılı olmasının yanında yeni güncellemeleri sayesinde herkesin sevdiği bir oyun haline geliyor.

Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022
Tüm Zamanların En İyi Açık Dünya Oyunları ✔️ 2022 – Grand Theft Auto 5

Diğer Açık Dünya Oyunları 🌏

İçeriğimizde paylaştığımız en iyi açık dünya oyunlarının dışında oynayabileceğiniz ve aynı yapıya sahip olan daha onlarca oyun bulunmaktadır. Hatta bazı oyunlar, bilgisayar oyuncularına göre listemizde paylaştığımız oyunlardan daha iyi bir açık dünya yapısına sahiptirler. Bu yüzden diğer açık dünya oyunlarına da şans vermenizi ve mutlaka hikayelerini incelemenizi tavsiye ederiz.

 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 • Fallout: New Vegas
 • The Elder Scrolls V: Skyrim
 • Horizon: Forbidden West
 • Tomb Raider
 • Marvel’s Spider-Man Remastered
 • Forza Horizon 5
 • Sea of Thieves
 • Rust
 • Mount & Blade: Bannerlord
 • Assasins Creed: Origins
 • Watch Dogs 2
 • No Man’s Sky

Açık dünya oyunları ile sizler de soluksuz maceralara atılabilir ve yeni dünyaları keşfedebilirsiniz. Bu noktada oyunun içeriği, hikayesi, dinamikleri ve grafikleri gibi detayları da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde açık dünya yapısında bulunsa da size hitap etmeyen bir oyun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Diğer açık dünya oyunlarını incelemek için Steam oyun sayfasını inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizde detaylı bir şekilde en iyi açık dünya oyunlarını incelemeye ve bu oyunların detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bilgisayar oyunlarına ilgi duyan biriyseniz mutlaka bu tarz oyunları oynamanız ve yeni nesil yapının nasıl olduğunu görmeniz gerekiyor.

En İyi Açık Dünya Oyunları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular 📌

Açık Dünya Oyunları Mobil Ortamda Var Mıdır?

Mobil sektörde henüz yüksek performans gereksinimine ihtiyaç duyan oyunlar tam anlamıyla geliştirilmemiş olsa da optimize edilen bazı oyunlar bulunmaktadır. Örneğin GTA Vice City veya San Andreas oyunlarını mobil platformda oynayabilirsiniz. Ayrıca Minecraft gibi oyunlar da hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlarda oynanabilmektedir.

4GB RAM Açık Dünya Oyunları Oynanır Mı?

Bu soru için net bir cevap verebilmek maalesef mümkün değildir. Oyunlar yalnızca açık dünya yapılarına göre değil, grafiklerine, dinamiklerine ve çeşitliliklerine göre değerlendirilmelidir. Fakat GTA5 oyununu 4GB RAM ile oynayabilmeniz mümkün değildir. Bunun yanında eski açık dünya oyunlarını 4GB RAM ile rahat bir şekilde oynayabilirsiniz.

Eski Açık Dünya Oyunları Hangileridir?

Açık dünya oyunları tahmin edilenin aksine uzun zamandır oyun piyasasında yer alan bir kategoridir. Dolayısıyla eski oyunları da oynayarak bilgilerinize ve tecrübelerinize yenilerini katabilirsiniz. Örneğin Assassin’s Creed III, Euro Truck Simulator 2, Factorio, Sniper Elite, Need For Speed Most Wanted gibi eski açık dünya oyunlarını oynamanızı tavsiye ederiz.

İçeriğimizi değerlendirmeyi unutmayın.

[Değerlendirme yapan kullanıcı sayısı: 1 Yıldız: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir