TÜİK verileri; Üreticinin hâlini yansıtıyor

TÜİK verileri; Üreticinin hâlini yansıtıyor

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Gerek hayvancılıkla gerekse de tarımla uğraşan vay ki vay haline diyebileceğimiz verilerle karşı karşıyayız. Geçtiğimiz günlerde TÜİK,  Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Eylül 2022 verilerini paylaştı.  Bu verilere göre 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %2,90, bir önceki yılın Aralık ayına göre %91,85, bir önceki yılın Eylül ayına göre ise %138,15 ve on iki aylık ortalamalara göre %97,41 artış gerçekleşti.

ÜRETMEK; CESARET İŞİ

Geçen yıl Eylül ayında bir üretici şu an Eylül ayındaki üreticiden sadece girdi maliyetleri dolayısıyla bile %138,15 daha kârlı bir durumda olduğunu gözler önüne seriyor bu veriler. Ayrıca bu veriler detaylı incelendiği takdirde üreticinin üretim yapabilmesi adına ona lazım olan birçok kalem ürüne ne denli zam yansıdığını görmekte mümkün. Yani git gide üretim cesaret işi bir hâl alıyor.

TARIMDA KULLANILAN MAL VE HİZMETLERİN GİRDİ FİYAT ENDEKSİ BAŞ DÖNDÜREN HIZDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Eylül 2022’de veteriner harcamaları; %38,73’e ulaştı ve yine de veteriner harcamaları listede artış yüzdesi en az olan maliyet kalemi oldu. Tarımda kullanılan mal ve hizmetlerdeki değişim yüzdesi ise baş döndüren bir nitelikteydi. Bir önceki yılın aynı ayına göre Tarımda kullanılan mal ve hizmetlerdeki yüzdelik artış; 145,02 bandında hesaplandı.

GÜBRE VE TOPRAK GELİŞTİRİCİ ALABİLEN ÜRETİCİ KALDI MI?

Tarımsal üretimin olmazsa olmaz kalemlerinden biri olan gübre ve toprak geliştiriciler ise artık üreticilerin kullanmaya dahi cesaret edemeyeceği noktalara gelmiş durumda ve bu ürünlerin maliyeti geçen yılın Eylül ayı ile kıyaslandığında da tamı tamına % 226,53 bandında arttı. Enerji ve yağlarda ise geçen yılın Eylül ayına nazaran bu yılın Eylül ayında % 193,88 oranında artış yaşandı.

HAYVANLARI YEMLE BESLEMEK ARTIK LÜKSE GİRİYOR

Hayvancılıkla uğraşanların olmazsa olmazı hayvan yemlerinin fiyatı da azımsanmayacak ölçüde yükseldi. Geçen yıl ile bu yılın Eylül ayı kıyaslandığında bu yıl hayvan yemine de %145,46 artış yaşandı. Tarımsal ilaçlar da olmak üzere üreticinin üretime dair kullandığı ne kadar kalem ürün varsa hepsinin ciddi ölçüde fiyatlarında artış yaşandığı irdelenen bütün verilerin ardından gözler önüne seriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir