Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti)

Sarıhan Kervansarayı içeriğimizden herkese merhabalar.Bu içeriğimizde Kapadokya’da yer alan Sarıhan Kervansarayı’nı tanıtacağız.

İçeriğimizde Sarıhan Kervansarayı Nerede? Giriş Ücreti Ne Kadar?Hikayesi Nedir? Nasıl gidilir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Zelve Vadisi haricinde gezmek isterseniz Kapadokya Gezilecek Yerler içeriğimize veya Kapadokya ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak içinde Kapadokya Gezi Rehberi içeriğimize göz atabilirsiniz.


Sarıhan Kervansarayı Hakkında

Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti)
Sarıhan Kervansarayı

2000 metrekarelik bir alanda yapılmış olan bu kervansarayın diğer bilinen ismide Saruhan Kervansarayı’dır. Kervansaray tarihi kadar mimarisi de ilgi çekmektedir.

Açık kahverengi, pembe ve sarı renklerden oluşan kesme taşlarla yapılmıştır.Sarayın oldukça özel bir mimariye sahip kervansaray tek katlı olsa da çok görkemli bir giriş kapısına sahip olduğunu hatırlatalım.

Selçuklu Kervansarayları avlulu (yazlık), kapalı (kışlık) ve ikisinin birleşimi olan karma olmak üzere üç tipte yapılmaktaydı ve Sarıhan Kervansarayı da bunlar arasında karma tipte sayılan yapılardan oluşmakta olup Saruhan Kervansarayıda bu yapıdadır.

Dış ana kapının üst kısmı yer yer yıkılsada genel olarak sağlam bir şekilde ayakta. Ana kapıda diğer kervansarayların tersine kubbeli köşk mescidi bulunuyor.

Avlu tarafına bakan mescit kapısı, İslam sanatındaki mimari yapılarda kullanılan geometrik bezeme şekli olan mukarnaslardan oluşan tromplarla çevrilmiş.

Yapının sağında yer alan kapalı odaların üzeri tonozlarla örtülü olup, hepsinde dışarı açılan mazgal şeklinde pencereler bulunuyor.

Saruhan Kervansarayı 1991 yılında restore edilmiştir. Avlunun sağ tarafındaki odalar kışlık, sol tarafındaki odalar yazlık tarzında yapıldığını belirtelim.

Tek katlı ancak yüksek duvarlı bu kervansarayın merdivenlerle çıkılan üst kısmında küçük bir mescit bulunmakta.

NOT:Bu kervansaray Selçukluların yaptırdığı son kervansaraydır.


Sarıhan Kervansarayı Nerede Nasıl Gidilir?

Sarihan Kervansarayi 5
Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti) 8

Sarıhan Kervansarayı Avanos ilçesi Nevşehir’in 18 kilometre doğusunda kalıyor ve kervansaraya ulaşmak için öncelikle merkeze gitmeniz gerekmektedir.

Özel araç yerine Nevşehir terminalinden Avanos’a giden minibüsler de tercih edebilirsiniz. Avanos-Nevşehir arası 20 kilometre ve yolculuk yaklaşık 25 dakika kadar sürmeketdir.

Aksaray-Kayseri yolunda ve Nevşehir sınırında yer alan Saruhan Kervansarayı ise bulunduğu Avanos ilçesinin yaklaşık 5 kilometre doğusunda yer aldığınıda hatırlatalım. Kayseri-Nevşehir yolu üzerinde kaldığı için kervansarayı kolayca fark etmek mümkün olmaktadır.


Sarıhan Kervansarayı Giriş Ücreti

Sarihan Kervansarayi 4
Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti) 9

Sarıhan Kervansarayı Giriş Ücreti 5 TL’dir.Kapadokya bölgesinde tüm ayrıntılarıyla gerçekleştirilen ilk ve tek Mevlevi Sema Töreni kervansarayımızda yapılmaktadır. Bu gösteri ücreti ise EUR üzerinden ödenmektedir.

NOT:Kervansarayda müzekartın geçmediğini hatırlatalım.


Sarıhan Kervansarayında Ne Yenilir?

Sarihan Kervansarayi 3
Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti) 10

Sarıhan Kervansarayı çevresinde ve yol boyu geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar bulunmakta.Tandır ve çömlek kebabı bunlardan birisidir. Bunun için pek çok seçenek mevcut.

Dilerseniz dağın oyulmasıyla kurulan, taş masalardan oluşan mekânlarda hem yemek yiyebilirsiniz ya da Göreme çıkışında bulunan dinlenme tesislerini ziyaret edebilirsiniz.


Sarıhan Kervansarayı Açılış-Kapanış Saatleri

Sarihan Kervansarayi 1
Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti) 11

Saruhan Kervansarayı haftanın 7 günü 09.00-23.00 saatlerinde ziyarete açık.

Sarıhan Kervansarayı Adres ve Diğer Detaylar

Sarihan Kervansarayi 2
Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti) 12

Adres:Yeni, Kayseri Cd. 6.Km, 50500 Aktepe/Avanos/Nevşehir >> Google Haritalarda Aç
Giriş Ücreti:5 TL
Otopark:Ücretsiz otopark alanları bulunmakta
Bulunduğu Lokasyon: Avanos/Kapadokya
Statüsü:Turistik ve Tarihi Yer
Ne Kadar Sürede Gezilir: En az 1-2 saat ayırmanız gerekmekte.

Sarıhan Kervansarayı (Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti) içeriğimizin sonuna geldik.Umarım faydalı bilgiler vermişizdir.Şimdiden çok güzel bir yürüyüş diliyoruz.


Bunları da Sevebilirsiniz;

rounded in photoretrica 1 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir