Küba ile 6 anlaşma imzalandı! Erdoğan: Yeni bir dönüm noktası

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel resmi görüşmeler için Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Küba Devlet Başkanı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının başlıkları şöyle: Küba’nın Türkiye’ye cumhurbaşkanlığı düzeyindeki son ziyareti, 1996 yılında benim belediye başkanı olduğum dönemde Fidel Castro tarafından yapılmıştı. 2015 yılında Türkiye’den Küba’ya ilk resmi ziyaretimi cumhurbaşkanlığı düzeyinde yaptım. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti, ülkelerimiz arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır.

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’in ülkemize yapacağı tarihi ziyaretin Türkiye-Küba ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Bölgedeki ana ortaklarımızdan biri olan Küba ile işbirliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirmeye özel önem veriyorum. Latin Amerika ve Karayipler bölgesi ile ilişkilerimiz dış politikamızın temel direklerinden biridir. Özellikle Küba ile işbirliğimizi ve dayanışmamızı artırmak istiyorum. Tek taraflı yaptırımların ilişkilerimizi gerçek potansiyelin altında tutma etkisi olduğu aşikar.

Toplantılarımız sırasında işbirliğimizi güçlendirmek için güçlü ve karşılıklı bir arzumuz olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. Sevgili arkadaşımla birlikte işlem hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma arzumuzu teyit ettik. Türkiye ve Küba, kendi ulusal koronavirüs aşılarını geliştiren birkaç ülke arasında yer alıyor. Aşılara ortak yatırım olasılığını ikili görüşmelerimizde ele aldık.

KÜBA BAŞKANI

Bu samimi karşılama için Türk makamlarına ve Türk halkına teşekkür ediyoruz.

Burada olmak bizim için bir onurdur. Bu ziyareti yapmak bizim için çok önemli. Diplomatik ilişkilerimizin 70. yıl dönümüne denk gelmesi büyük önem taşımaktadır. İyi bir ritim oluşturduğumuzu düşünüyorum.

6 ANLAŞMA İMZALANDI

İki ülke arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez’in huzurunda altı anlaşma imzalandı.

RESMİ TÖRENLE KARŞILAŞTI

Küba Devlet Başkanı Bermudez’in resmi aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde sokakta karşılayan koşucular, tören kapısına kadar araca eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bermudez’i Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinin ana girişinde karşıladı. Erdoğan ve Bermudez’in tören alanında yerlerini almasının ardından 21 top eşliğinde her iki ülkenin milli marşları çalındı. Bermudez, Muhafız Alayı’nın tören birliğini selamlıyor.

Törene tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bermudez, iki ülke heyetlerinin takdiminin ardından merdivenlerde Türk ve Küba bayrakları önünde poz verdi.

Karşılama töreninde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı ve Doğal Kaynaklar Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Vali Ankara’dan Vasip Şahin de hazır bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir