Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’den, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin 30. yılı için tebrik mesajı

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Devletleri Teşkilatı ve Türkiye Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerden 50’yi aşkın rektör ve üniversite temsilcisinin katılımıyla 6. Genel Kurul ve 30. yıl kutlamaları gerçekleştirildi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, Türkistan’da düzenlenen toplantıya tebrik mesajı gönderdi. Tokayev’in mesajı, Türkistan Devleti Valisi Darhan Satibaldı tarafından okundu.

“Bu kutsal evin, dünya eğitim ve bilim sisteminde en prestijli yüksek öğrenim kurumu haline geleceğine inancım tamdır”

Tokayev, yazısında şu açıklamaları yaptı: mesajı: “Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türkçe – Kazak Üniversitesi’nin 30. Yıldönümü Kutlu Olsun. Bugün tüm ülkemiz için çok önemlidir. Bağımsızlığın ilk yıllarında tüm Türk dünyasının manevi başkenti olan Türkistan’da açılan üniversite, kısa sürede tüm kardeş ülkelerin ortak eğitim merkezi haline geldi. Aynı zamanda tüm Türk medeniyetinin manevi yurdu olmuştur.

Ülkemiz tarihinde uluslararası yükseköğretim kurumu statüsüne sahip ilk üniversite oldu. Bu yıllarda üniversite hızla gelişmiş ve zengin tarihini oluşturmuştur. Küresel eğitim sistemine olabildiğince entegre olmuş ve temel eğitim kurumlarıyla yakın ilişkiler kurmuştur. 2020 yılında üniversite, akademik bağımsızlık açısından özel bir statü aldı. Bugün modern bir altyapıya sahip.

Gençlerin sosyal desteği için burada özel bir sistem oluşturulmuştur. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin verdiği derece, Türk dünyasının tüm ülkelerinde takdir görüyor. Üniversitenin akademik kadrosu, ülkenin çeşitli alanlarında nitelikli uzmanların oluşmasına önemli katkı sağlamaktadır. Bugün 90.000’den fazla mezun başarıyla ülkemize fayda sağlamak için hizmet vermektedir. Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi büyük başarısıyla 30. oldu.

Doğum gününü kutluyoruz. En önemlisi, Üniversite daha da gelişme ve büyük zirvelere ulaşma potansiyeline sahiptir. Bu kutsal evin temellerinin sağlamlaştırılacağına ve dünyanın eğitim ve bilim sisteminde en prestijli yüksek öğrenim kurumu haline geleceğine inancım tamdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir