Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi içeriğimizden herkese merhabalar.Bu içeriğimizde Kapadokya Ürgüp’de yer alan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi diğer adıyla Bebek Müzesini işleyeceğiz.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi Nerede? Ürgüp Müzesine Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ne kadar gibi konulara değinip sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kapadokya bölgesinde gidebileceğiniz güzel müzelerden birisidir.Göreme Açık Hava Müzesi ve Saç Müzesinide ziyaret etmenizi öneririz.


Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi Hakkında

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi

Kültür Bakanlığı’na bağlı olmakla birlikte özel müze özelliği taşımaktadır. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi bu konakta yer buluyor. Bu müze ‘’ Bebek Müzesi’’ olarak bilinmektedir.Bunun nedenini aşağı paragraflarda açıklayacağız.

Müzenin kurucusu Sibel Radiye Kül‘dür.Müzenin kurucusu küçüklüğünde kitreden bebekler yaparak başlamış ve zaman içerisinde bir müze açmıştır. Zaman geçtikçe herkesin dikkatini çekmeye başlayan bebek koleksiyonunun tamamı el yapımı bebeklerden oluştuğunu hatırlatalım. Zamanla tematik bebeklerin de yapımına başlayan Sibel Radiye Kül, bebek cenneti yaratmayı başarmış.

Sibel Radiye Kül’ün bebeklerini yapmaya başladığı kitre, Anadolu’da kırsal kesimlerde yetişen bir yabani bitkiden elde edildiğini bilmenizde fayda var.Yan bir tüe iplik gibi süşünebilirsiniz.Yabani bitkinin özsuyu olan kitre, havada katılaşıyor ve yapışma kabiliyeti ise az olan bir madde. Beyaz ve krem renklerinde bulunabiliyor ve plaka ya da şeritler halindir.

Müze içerisinde 3 bin adet el yapımı bebek bulunmakta. Bu müzenin bebek müzesi olarak bir üne kavuşmasının yanında diğer bebek müzelerinden ayıran bir özelliği de bulunuyor.  El yapımı bebeklerin tarihi anlatmalarına ilişkin bir müze olma özelliği ile sadece bebek müzesi özelliği taşımıyor.


Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi Hakkında Nerede Nasıl Gidilir?

Kapadokya Sanat ve Tarih Muzesi – Bebek Muzesi 4
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi 6

Bebek Müzei Ürgüp’e bağlı olan Mustafapaşa’da yer alıyor. Ürgüp’e bağlı olan Mustafapaşa kasabası yyer almaktadır. Nevşehir’e 30 km uzaklığında bulunan havaalanı sayesinde hem havayolu hem de karayolu kolaylıkla ulaşabilrisinizTürk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus, Nevşehir Havaalanına indiğinden dolayı kolaylıkla havayolunu kullanabilirsiniz. Ürgüp bölgesi Ankara’ya 276 km, İstanbul’a 764 km ve İzmir’e de 779 km uzaklıkta bulunuyor.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi Giriş Ücreti

Kapadokya Sanat ve Tarih Muzesi – Bebek Muzesi 3
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi 7

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi giriş ücreti ise sadece 12 TL. Kişisel bir müze olduğundan dolayı müze kart geçerli olmayıp tam 12 TL öğrenci ise 8 TL gibi bir ücret istenmektedir


Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi Adres ve Diğer Detaylar

Kapadokya Sanat ve Tarih Muzesi – Bebek Muzesi 2
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi 8

Adres:Yukarı, Gazi Sk. No:6, 50400 Mustafapaşa/Ürgüp/Nevşehir >> Google Haritalarda Aç
Giriş Ücreti:12 TL
Otopark:Ücretsiz otopark alanları bulunmakta
Bulunduğu Lokasyon: Ürgüp/Kapadokya
Statüsü:Turistik ve Müze
Ne Kadar Sürede Gezilir: En az 1 saat ayırmanız gerekmekte

İçeriğimizin sonuna geldik.Umarım faydalı bilgiler vermişizdir.Şimdiden çok güzel bir yürüyüş diliyoruz.

rounded in photoretrica 1 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir