Bir yatırımcı deyip geçmeyin!

Bir yatırımcı deyip geçmeyin!

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Borsa İstanbul tarafından merak edilen yatırımcı verilerine yönelik bilgiler paylaşıldı ve bu veriler ile illerin yatırımcı karnesi de açığa çıkartıldı. Ama Elazığ’ın yatırımcı karnesinin iyi bir noktada olduğunu belirtmek ne yazık ki mümkün olmadı.  Peki verilerden yansıyan neler? İşte veriler ve bu verilere ait analizlerde haberimizin detayında saklı…

İSTANBUL, YATIRIMCI SAYISINDA YİNE REKOR KIRDI

Borsa İstanbul 81 ildeki yatırımcı sayısına açıklık getirdi. Listenin başını haliyle İstanbul çekti. İstanbul; 773 bin 581 yatırımcı ile birçok ilin toplam yatırımcısından bile fazla yatırımcıya sahip olduğunu gözler önüne serdi. İstanbul; rekor düzeyde bir yatırımcıya ulaştı.  İstanbul’un ardından listede Ankara ve İzmir yer aldı. Listenin en sonunda ise Ardahan yer aldı.  Ardahan’ın yatırımcı sayısı sadece bin 373 oldu.

MALATYA LİSTENİN 28. SIRASINDAYKEN ELAZIĞ NEDEN İLK 40’TA BİLE DEĞİL?

Bu liste dikkatli bir şekilde irdelendiğinde jeopolitik konumu ile yatırımcıların gözbebeği konumunda olabilecek Elazığ ne yazık ki yatırımcı çekme konusunda sınıfta kalıyor. Yanı başımız komşumuz Malatya listenin 28. sırasında yani listenin ilk yarısında kendine yer bulabilirken Elazığ listenin ikinci yarısında bir sıralama ile listenin 43. sırasında kalmakta.

ELAZIĞ YATIRIMCI SAYISI AÇISINDAN İÇ ACICI BİR NOKTADA DEĞİL!

 Diyarbakır ve Malatya yatırımcı konusunda atak yaparken; Elazığ neden sadece 10 bin 796 yatırımcı barındırıyor? Diyarbakır; 21 bin 379 yatırımcı ile listenin 23. sırasında yer alıyor. Malatya’da 18 bin 365 yatırımcı ile listede 28. sırada yer aldı. Bir diğer komşularımız Bingöl ve Tunceli de tıpkı Elazığ gibi listenin ikinci yarısında kaldı. Bingöl listenin 72. sırasında yer alarak sadece 3 bin 622 yatırımcıya ulaştı. Listenin sonlarına doğru yer alan Tunceli ise 77. sırada oldu ve 2 bin 794 yatırımcı barındırdı.

NÜFUSA GÖRE TUNCELİ, YATIRIMCI AÇISINDAN İYİ BİR GRAFİK SERGİLEDİ

Yatırımcı sayıları nüfusla orantılandırıldığında Karabük % 8,77 ile nüfusa nazaran yatırımcı oranı en yüksek olan il konumunda oldu. Ancak nüfusa orantılığında komşu illerimizden Tunceli sürpriz yaparak; bu listenin 18. sırasında yer aldı ve nüfusa göre % 3,35 bir oranda yatırımcıya sahip olduğunu gözler önüne serdi.

YATIRIMCI SAYISI NÜFUSA ORANTILANDIRILDIĞINDA ELAZIĞ’IN YATIRIMCI ORANI; %2’NİN ALTINDA KALDI

Yatırımcı sayısının nüfusa göre orantılandığında listede Malatya ise % 2,28’lik bir yüzdeye sahip olarak bu listede de 49.sırada yer aldı. Elazığ ise bu listede yine komşusu Malatya’nın bir hayli gerisinde yer edindi ve % 1,84’lük oranla listenin 60. Sırasında kaldı. Bingöl’de %1,29’luk oran ile listenin 71. sırasında oldu. Diyarbakır da nüfusa orantılı yatırımcı yüzdesinde vasata yakın bir tablo izledi ve %1,20’lik veri ile listenin 74. sırasında yer edindi.

2022 YILINDA YATIRIMCILARINI YAKLAŞIK %30 ARTIRAN KENT; ADANA OLDU

Peki geçen yıl yatırımcı sayısı ne şekildeydi şimdi ne şekilde oldu? Verilerden hareketle buna da açıklık getirmek faydalı olacaktır. Çünkü 2021 yılı yatırımcıları ürküten bir yıldı buna rağmen yatırımcı çekip çekemediğimiz de önemli. Adana yatırımcı da çıtayı yükselten bir grafik izledi. Adana’da 2021 yılında 55 bin 488 yatırımcı varken bu oranı bir yılda % 29,20 oranında artırarak; 75 bin 567 yatırımcı sayısına ulaştı.

ELAZIĞ; YATIRIMCI SAYISINI YAKLAŞIK BİR YILDA BİN 653 KİŞİ ARTIRDI

Elazığ yatırımcı sayısını artırmak konusunda yine listenin ikinci sırasında yer alırken bu kez komşularının önünde bir grafik izledi. 2021 yılında Elazığ’da 9 bin 143 yatırımcı varken bir yıllık süre zarfında Elazığ yatırımcı sayısını 10 bin 796’ya ulaştırarak; yüzde 18,08 oranında yatırımcı artışı sağlama grafiği göstererek yüzde anlamında komşularının önünde yatırımcı çekti ve bir yıl gibi bir süre zarfında Elazığ’ın yatırımcı sayısı bin 653 arttı.

KOMŞUMUZ MALATYA, YATIRIMCI SAYISINA BİR YILDA; 2 BİN 721 KİŞİ DAHA EKLEDİ

Tatlı bir rekabet halinde olduğumuz Malatya’da ise 2021 yılında 15 bin 644 yatırımcı varken yaklaşık bir yıllık zaman diliminde Malatya 18 bin 365 yatırımcıya ulaştı. Yüzde olarak bizden az bir ivme yakalasa bile yatırımcı sayısını 2 bin 721 artırdı. Bu verilerden hareketle bin 68 fazla daha yatırımcı ile süre zarfında da Elazığ’dan daha hızlı yatırım çekmiş oldu.

ELAZIĞ VE MALATYA 6. BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANIYORKEN BU FARKLILIK NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Geçen yıla kıyasla yüzdesel anlamda yatırımcı sayısı noktasında Elazığ; Malatya’dan daha iyi bir yüzdede kapamış olsa bile hem Elazığ’ın hem de Malatya’nın 6. bölge teşviklerinden faydalandığı düşünüldüğünde nasıl oluyor da aynı süre zarfında Malatya bizden bin 68 daha fazla yatırımcı çekiyor? Diye düşünmeden edemiyoruz ve bu sorunun cevabının kesinlikle ilgililer tarafından verilmesi gerekiyor. Sonuçta yatırım işi ciddiye alınmalı. Üstelik Elazığ’ın en önemli sorunlarından biri istihdamken bir yatırımcının bile çok önemli olduğu göz ardı edilmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir